(021) 2269 5704

قوانین دامنه

پس از انتخاب نام مورد نظر خود و تست دامنه جهت آزاد بودن دامنه می‌توانید آن را ثبت کنید. قبل از ثبت دامنه بهتر است با قوانین دامنه آشنا شویم.

دامنه ها از چند قسمت تشکیل می‌شوند. به عنوان مثال در آدرس دامین آساگرافیک که www.asagraphic.com می‌باشد www را ساب دامین (Subdomain) و asagraphic  را دامنه (Domain) می‌گویند و پسوند دامنه .com می‌باشد.

برای انتخاب و ثبت دامنه یکسری قواعد عمومی وجود دارد تحت عنوان قوانین دامنه که به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

آشنایی با پسوندهای دامنهDomain Extensions

تعدادی از پسوندهای پرکاربرد دامنه در زیر معرفی می‌شوند:

com (مخفف Commercial): این پسوند برای سایت های تجاری کاربرد دارد، اما بسیاری از وب سایت های غیرتجاری نیز از آن استفاده می‌کنند. این پسوند از یک تا ده سال قابل ثبت است و بیشترین محبوبیت را در بین دامنه‌ها دارد.

net (مخفف Network): این پسوند برای دامین وب سایت های شبکه‌ای و خبررسانی کاربرد دارد و از یک تا ده سال ثبت می‌شود.

org (مخفف Organization): اين پسوند برای ارگان‌ها و سازمان‌هایی که فعالیت غیرتجاری دارند، استفاده می‌شود و هم‌چنین وقتی دامنه‌های com و net قبلاً توسط فرد ديگری ثبت شده باشد اين دامين کاربرد دارد. اين دامنه از يك سال تا ده سال قابل ثبت است.

gov (مخفف Government): این پسوند برای دامین سایت های دولتی استفاده می‌شود.

biz (مخفف Business): این پسوند برای دامنه سایت هایی با فعالیت تجاری و بازرگانی بکار می‌رود.

info (مخفف Information): این پسوند برای دامنه سایت هایی که جنبه اطلاع‌رسانی دارند بکار می‌رود و برای يك سال تا ده سال ثبت می‌شود.

eu: این پسوند مختص اتحادیه اروپاست. این پسوند هم از یک تا ده سال قابل ثبت است.

name: این پسوند برای افراد حقیقی است که می‌خواهند وب سایت داشته باشند و هم‌چنین به‌ جهت اینکه مدیر سایت نام خود را در دامین قرار دهد استفاده می‌شود. این پسوند از یک تا ده سال قابل ثبت است.

ws: این پسوند متعلق به کشور Western Samoa (یک جزیره در جنوب اقیانوس آرام) است و دامنه ملی این کشور محسوب می‌شود. البته این دامین به دلیل شباهت آن به کلمه website مورد استقبال فراوان قرار گرفته و برای سایت های شخصی نیز استفاده می‌شود.

tv: این پسوند متعلق به کشور Tuvalu (جزیره‌ای بین هاوایی و استرالیا) است و دامنه ملی این کشور محسوب می‌شود. البته این دامین به دلیل شباهت به مخفف کلمه Television توسط شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای نیز استفاده می‌شود.

پسوندهای دوحرفی برای دامنه های ملی کشورها کاربرد دارند، مانند ir  که معرف کشور ایران است.

پسوندهای ir و قوانین ثبت آن‌ها:

ir: پسوند ir و زیرمجموعه‌های آن، برای کشور ایران می‌باشد و مخفف کلمه iran است. این پسوند و زیرمجموعه‌های آن به‌صورت یک ساله و پنج ساله برای دامنه‌ها ثبت می‌شود و برای تمام افراد آزاد است.

ac.ir: این پسوند برای دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی استفاده می‌شود. برای ثبت این دامین، اسناد و مدارک مربوط به مؤسسه لازم است.

co.ir: این پسوند برای شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ثبت این دامین ارائه اساسنامه و مدارک شرکت الزامی است.

gov.ir: این پسوند تنها برای دامنه سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی قابل ثبت است.

id.ir: این پسوند به اشخاص حقیقی تعلق دارد و نام دامنه درخواستی باید با نام یا نام خانوادگی کامل فرد و یا با هر دو آن تطبیق داشته باشد. برای ثبت این دامنه کپی شناسنامه یا کارت ملی لازم است.

org.ir: این پسوند برای سازمان‌ها و مؤسسات غیرانتفاعی، انجمن‌ها و مؤسسات بین‌المللی، NGOها و ... ثبت می‌گردد. نامی که برای این دامین ثبت می‌شود باید با نام ثبتی مؤسسه و یا مخفف دقیق آن مطابقت داشته باشد. مدارک مورد نیاز برای ثبت این دامین درخواست کتبی در سربرگ مؤسسه به‌ همراه مهر و امضاء مدیر مسئول و یا مجوز انجمن است.

sch.ir: این پسوند برای مدارس و مؤسسات آموزشی وزارت آموزش و پرورش استفاده می‌گردد. نامی که برای این دامین ثبت می‌شود باید با نام مدرسه یا مؤسسه و یا مخفف دقیق آن مطابق باشد.

net.ir: این پسوند برای مؤسساتی که مجوز رسمی خدمات شبکه‌ای و اطلاع‌رسانی دارند مانند مجوز ISP قابل ثبت است. نام دامنه باید با نام رسمی مؤسسه که در مجوز آمده مطابقت داشته باشد.

کلمات کلیدی: قوانین دامنه | ثبت دومین | خرید دامین
Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
Instagram