(021) 2269 5704

طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ

طراحی کاتالوگ یکی از راه‌های ارتباطی موثر با مشتریان است، که محصولات و خدمات یک شرکت را به شکلی منسجم و جذاب در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. بدین منظور طراحی و چاپ کاتالوگ برای انتقال اطلاعات محصولات و خدمات در اقتصاد و تجارت بسیار حائز اهمیت است.

کاتالوگ به مجموعه‌ای از تصویر و نوشتار گفته می‌شود، که وظیفه معرفی محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک شرکت را بر‌عهده دارد. کاتالوگ رابطی میان تولیدکننده و مصرف‌کننده است و حاوی ریزترین اطلاعات برای فروشندگان یا واسطه‌های کالا است. یک کاتالوگ شامل خلاصه‌ای از عملکرد مؤسسه یا کارخانه‌ تولیدی، شرح فعالیت‌ها، فهرست کالاهای تولیدی و ریز اطلاعات کالا مانند نام کالا، مدل، شماره، مشخصات فنی، توضیحات ضروری همراه با شکل و تصویر کالا، بیان خدمات ارائه شده توسط شرکت، قابلیت‌های خاص کالاها و وجه تمایز محصولات نسبت به تولیدات مشابه است. درج نشانی، تلفن و پست الکترونیک در کاتالوگ به مخاطب این امکان را می‌دهد تا شناخت بیشتری نسبت به شرکت تولید کننده پیدا کند.

یک طراحی کاتالوگ مناسب، دید جامعی نسبت به محصولات شرکت را به مخاطب ارائه می‌دهد و دید مقایسه‌ای را در مخاطب به ‌وجود می‌آورد؛ به این صورت که با مقایسه محصولات ارائه شده در کاتالوگ مخاطب از لحاظ مدل، کیفیت، قیمت، کاربرد و استحکامی که یک کالا دارد، یکی از آن‌ها را که با شرایط او مطابقت دارد، انتخاب و خریداری می‌کند. چاپ کاتالوگ‌ می‌تواند بصورت چند لت و یا دفترچه‌ای با صحافی پانچ و فنر (سیمی)، چسب گرم و یا منگنه‌ای باشد، که نوع سیمی آن پرهزینه‌تر است.

معمولا در طراحی کاتالوگ مطالب به صورت تیتروار و کلی یا در جدول قرار داده می‌شود، اما در بروشور تمامی اطلاعات یک محصول خاص، شرح کامل امکانات و نحوه استفاده آن آورده می‌شود.

ابعاد مرسوم برای کاتالوگ قطع A4 است. برای چاپ کاتالوگ معمولا از ابعاد استاندارد استفاده می‌گردد تا دور ریز کاغذ به حداقل برسد. البته طراح بسته به سفارش مشتری و یا خلاقیت می‌تواند از ابعاد دیگر نیز استفاده کند. معمولا از تصاویر عکاسی شده از محصولات با کیفیت مناسب در طراحی کاتالوگ استفاده می‌گردد، تا از طریق عکس، مخاطب جذب شود و چون وظیفه کاتالوگ ارائه اطلاعات کلی از تمامی محصولات است، عکس‌ها بار این مسئولیت را برعهده دارند. اما در بروشور وظیفه اطلاع‌رسانی برعهده متن است نه عکس، به همین خاطر تصویر به شکل طراحی یا رسامی و تک‌رنگ نیز آورده می‌شود.

پس از مراحل طراحی و چاپ کاتالوگ مراحل تکمیلی نظیر روکش‌های سلفونی و یووی، طلاکوبی، برجسته سازی با دستگاه لترپرس و برش دادن کاغذ انجام می‌گیرد. چاپ کاتالوگ پس از طراحی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا بر مخاطب تاثیر مستقیم می‌گذارد. طراحی و چاپ کاتالوگ باید توسط فردی که آشنا به امور چاپ است صورت گیرد، تا تمامی مراحل با درصد خطای بسیار پایین انجام شود.

 

در بخش نمونه طراحی کاتالوگ، آخرین نمونه کارهای ما را در این زمینه مشاهده نمایید.

برای آگاهی از قیمت‌های طراحی و چاپ کاتالوگ با ما تماس بگیرید.

کلمات کلیدی: کاتالوگ | طراحی کاتالوگ | چاپ کاتالوگ | طراحی و چاپ کاتالوگ | نمونه طراحی کاتالوگ
Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
Instagram