(021) 2269 5704

طراحی آرم شرکت و طراحی آرم و لوگو

شاید بهتر باشد قبل از آنکه در مورد طراحی آرم یا طراحی لوگو و طراحی لوگو تایپ صحبت کنیم، ابتدا با ماهیت و ساختار آرم و یا لوگو بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم درک صحیحی را در طراحی آرم و طراحی لوگو تایپ با خود همراه کنیم.

آرم، لوگو و یا نشانه یک علامت و نماد گرافیکی است که هویت یک فرد، سازمان، مؤسسه، خدمات و فعالیت آن را نمایش می‌دهد. استفاده از لوگو در امر تبلیغات حیطه وسیعی را در بر می‌گیرد که شامل استفاده در وب سایت شرکت، اوراق اداری (سربرگ و پاکت نامه و کارت ویزیت)، بروشور و کاتالوگ شرکت، پوستر، استند، بیلبورد، بنر، بسته‌بندی، تقویم و سررسید، آگهی های تبلیغاتی و موارد دیگر از تبلیغات است.

در فارسی به جای واژه logo برای نشان تجاری یک شرکت از هر سه کلمات بیان ‌شده استفاده می‌گردد، نشانه واژه‌ای فارسی است که حوزه گسترده‌ای را شامل می‌گردد. واژه آرم از کلمات فرانسوی است و معادل لوگو است که در ایران رایج شده است، همانند واژگان کیوسک، آسفالت، آدرس و اتوبوس. در هر صورت مشخصه اصلی یک سازمان، آرم‌ یا لوگوی آن است که جزئی از هویت‌ سازمانی یک شرکت است و چون سالیان دراز در خدمت سازمان قرار می‌گیرد، باید منسجم و کارآمد باشد، قابلیت بین‌المللی داشته باشد و به لوگوهای دیگر شبیه نباشد.

طراحی آرم

هویت‌سازمانی Corporate Identity

آن دسته از راهکارهایی است که یک شرکت از آن تبعیت می‌کند تا در جامعه به شکلی منسجم، واحد و برای اهداف دراز مدت دیده شود. این راهکارها شامل اهداف و قوانین شرکت، نوع تعامل با شرکت‌های دیگر و جامعه در کنار هویت ‌بصری که از آن دیده می‌شود. هویت ‌بصری نیز شامل تمامی تبلیغات و پوسته ظاهری شرکت در تعامل با جامعه است، همانند نام یک شرکت، لوگو و آیکن‌های مورد استفاده، شعار تبلیغاتی، اصوات و آهنگ‌های بکار ‌رفته در تبلیغات، رنگ‌های خاصی که در تبلیغات شرکت از آن بهره می‌گیرند و همیشگی است، اوراق اداری، نوع پوشش کارکنان، سایر تبلیغات شرکت مانند هدیه‌ها، بروشور و کاتالوگ، پوستر و استند، بیلبورد و بنر و گرافیک محیطی همانند تبلیغ روی ماشین، اتوبوس و یا پلن‌های داخلی و بیرونی شرکت و هر آن چیزی است که در نمای بیرونی از یک شرکت دیده می‌شود. این راهکارها در واقع نوعی پوشش است که به هر سازمان و شرکتی هویتی خاص می‌بخشد و با گذر زمان در ذهن مخاطب ماندگار می‌شود. هر اندازه این هویت‌سازی قوی عمل کند ماندگاری آن بیشتر خواهد شد و در نهایت برند سازی اتفاق می‌افتد.

در طراحی آرم و لوگو باید اصولی در نظر گرفته شود، مانند:

آرم ‌ها را به سه گروه اصلی تقسیم می‌کنند:

در طراحی آرم تصویری یا همان لوگو از تصویرهای گوناگونی برای ارائه استفاده می‌گردد. این تصاویر به شکل‌های مختلف به‌ وجود می‌آید که ارتباط آن با موضوع استفاده‌اش و کاربردهایش به چند شکل تعریف می‌گردد:

 طراحی آرم شرکت در عین سادگی بسیار پیچیده و کار حساسی است. لوگو باید تجسمی از حال و هوا، محیط و آرمان‌های شرکت باشد. طراحی آرم نمادی از تجارت و حرفه شما است. لوگو معرف شما و تخصصتان است و ابزاری برای یادآوری شما در ذهن مشتری است.

طراحی آرم و لوگو باید به ‌گونه‌ای باشد که سریع خوانده شود و قابل تشخیص باشد، بر ذهن مخاطب بنشیند، در یادها بماند، انسجام داشته باشد تا از دیگر لوگوها متمایز گردد.

یک طراحی آرم مناسب، تا سال‌ها اعتبار و جذابیت خود را حفظ خواهد کرد و قوی و زیبا است. بیان کردن نمادی مناسب از حرفه مدنظر و سادگی و ایجاز به این پایداری و اعتبار کمک شایانی خواهد کرد.

 

در بخش نمونه کار طراحی آرم و لوگو می‌توانید آخرین کارهای ما را در این زمینه مشاهده نمایید.

برای آگاهی از قیمت طراحی آرم و لوگو با ما تماس بگیرید.

کلمات کلیدی: طراحی آرم | طراحی لوگو | طراحی نشانه | طراحی آرم و لوگو | طراحی لوگو تایپ | طراحی آرم شرکت | هویت سازمانی | هویت بصری | برندسازی | طراحی نشانه نوشته
Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
Instagram