(021) 2269 5704

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا در حقیقت یک قابلیت هست که هر کدام از سایت ها بنا به درخواست سفارش دهنده می‌توانند از آن برخوردار باشند. ریسپانسیو (Responsive) بودن در طراحی وب یعنی قابلیت انعطاف‌پذیری سایت برای نمایش در مانیتورهای مختلف مانند تبلت‌ها، موبایل‌ها و حتی تلویزیون‌های هوشمند در سایزهای مختلف. در طراحی سایت ریسپانسیو، در حقیقت کلیه اجزای وبسایت به ‌صورتی مطلوب خود را با طول و عرض نمایشگرهای گوناگون منطبق می‌کنند. انعطاف‌پذیری در طراحی و برنامه‌نویسی در این مدل به نحوی است که بدون حذف شدن اطلاعات ضروری و با چند مرحله طراحی بیشتر و برنامه‌نویسی قالب‌های مختلف، موضوعات با دسته‌بندی مناسب در مانیتورهایی با سایزهای مختلف دیده می‌شوند. به این وب سایت ها واکنش گرا نیز گفته می‌شود. در واقع این سایت ها به اندازه‌های مختلف مانیتور واکنش نشان داده و خود را با آن تطبیق می‌دهد.

استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو به شما امکان می‌دهد تا سهم بیشتری از کاربران را پوشش دهید و موتورهای جستجوگر اینترنتی نیز برای وب سایت های ریسپانسیو به هنگام جستجو، اولویت بیشتری قائل هستند، در نتیجه رتبه (Page Ranking) سایت هایی که از این مدل در طراحی خود استفاده می‌کنند از آن‌هایی که استفاده نمی‌‌کنند بالاتر می‌رود.

بنابراین از ویژگی‌های طراحی سایت ریسپانسیو، سازگاری سایت با بیشتر مرورگرهای قدیمی و جدید و همچنین سازگاری با انواع صفحه نمایش گوشی و تبلت می‌باشد. از دیگر ویژگی‌ها می‌توان به بالا رفتن قدرت سئو و همچنین بالا رفتن بازدیدگنندگان سایت و محبوبیت بیشتر در میان موتورهای جستجو اشاره کرد.

از دلایل اهمیت داشتن یک سایت ریسپانسیو می‌توان به این نکته اشاره کرد که امروزه بیشتر افراد با استفاده از موبایل به وب‌گردی و بازدید از سایت های مختلف می‌پردازند و اگر سایت شما به خوبی قابل مشاهده در موبایل و تبلت نباشد بسیاری از کاربران و بازدیدکنندگان خود را که می‌توانستید داشته باشید از دست می‌دهید.

در گذشته برای طراحی سایت ریسپانسیو، نسخه دیگری از سایت را که خیلی از اجزای سایت اصلی در آن حذف شده بود و نسخه سبک‌تری از آن بود، در کنار سایت اصلی قرار می‌گرفت و رزولوشن نمایشگر کاربر در بدو ورود به سایت، مورد بررسی قرار می‌گرفت و در صورتی که از یک اندازه مشخص کوچک‌تر بود، بصورت خودکار به سایت نسخه موبایل ریدایرکت می‌شد.

اما امروزه برای نسخه موبایل و تبلت از ورژن دیگری از سایت استفاده نمی‌شود بلکه بوسیله برنامه نویسی (css) بخش‌هایی از سایت نسبت به ابعاد نمایشگر واکنش داده و موقعیت و لی‌آت خود را تغییر می‌دهند و در بعضی موارد هم، بخش‌هایی که ضرورت زیادی برای نمایش در نسخه موبایل و تبلت ندارند، نمایش داده نمی‌شوند.

یکی از دلایل برتری داشتن طراحی سایت ریسپانسیو به جای داشتن نسخه‌ی موبایل، پرهیز از تکرار مطالب سایت است که در نسخه موبایل اتفاق می‌افتاد و این تکرار محتوا، رنکینگ سایت را پایین می‌آورد. اما اگر سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا باشد با جلوگیری از تکرار محتوا به سئوی سایت کمک خواهد کرد.

 

با مشاهده بخش نمونه کار طراحی سایت ریسپانسیو با اینگونه سایت‌ها بیشتر آشنا شوید.

برای آگاهی از قیمت طراحی وب سایت ریسپانسیو، با ما تماس بگیرید.

کلمات کلیدی: طراحی سایت ریسپانسیو | طراحی وب سایت ریسپانسیو | وب سایت ریسپانسیو | طراحی وب واکنش‌گرا | طراحی سایت نسخه موبایل | طراحی سایت نسخه تبلت
Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
Instagram