(021) 2269 5704

چاپ افست و خدمات چاپ

چاپ افست از انواع خدمات چاپ رایج در ایران است. به‌ منظور رسیدن به بهترین کیفیت در تیراژ بالا از چاپ افست استفاده می‌شود. گروه طراحان آساگرافیک با ارائه خدمات چاپ پس از طراحی گرافیک، شما را تا حصول نتیجه دلخواه همراهی می‌کند.

این واژه و واژه چهاپ از واژه مغولی چاو گرفته شده است و به معنای فشردن سطحی بر سطح دیگر است. در اصطلاح فن و صنعت،  تکثیر متون، تصاویر و نقش‌ها روی کاغذ، پارچه، چرم، فلز، شیشه، پلاستیک و هر ماده دیگر را می‌گویند. چاپخانه نیز در اصطلاح به مکانی گفته می‌شود که این عملیات روی انواع مواد در آنجا انجام می‌‌گیرد.

آسوریان چند هزار سال پیش از میلاد از گل رس خشت‌هایی درست می‌کردند و بر آن مهر می‌زدند، انگشترهای خاتم در زمان باستان و چاپ باسمه نیز در دوره حکومت سلسله تانگ در چین (906-618) از قدیمی‌ترین نمودهای این صنعت است. این نوع از چاپ حکاکی نقش‌ها روی چوب و برگرداندن نقش آن روی پارچه است که از آن دوران برجای مانده است. پس از آن حروف مستقل چاپی توسط چینی‌ها اختراع شد. در سال 1452 میلادی یوهانس گوتنبرگ آلمانی فن‌آوری‌هایی را که از قبل به‌دست آمده بود، جمع‌آوری کرد و دستگاهی اختراع کرد که برای هر حرف یک قطعه فلزی در نظر گرفته می‌شد که با کنار هم قرار دادن این حروف سطرها و صفحات ساخته می‌شد. او این حروف را ابتدا از چوب، سپس از سرب و بعد از آن از آلیاژ سرب، قلع و آنتیموان ساخت و از کاغذ، جوهر بر پایه روغنی و پرس برای انجام این عملیات استفاده ‌کرد. 300 سال پس از آن چاپ سنگی یا لیتوگرافی توسط آلوئیس زنه فلدر در سال 1796 میلادی اختراع شد. هر سنگی که نوشتار یا تصویر روی آن نقش می‌بست برای 750 نسخه کارآمد بود. لیتوگرافی به معنی نوشتن بر سنگ است و اصولی که در آن به ‌کار می‌رود، پایه چاپ افست است که چاپ چهار رنگ را در سطح وسیع و صنعتی ممکن می‌سازد.

چاپ افست از پررونق‌ترین نوع خدمات چاپ است. مراحل انجام چاپ افست بدین شرح است، که در مرحله اول از کار فرستاده شده برای چاپخانه فیلم تهیه می‌کنند. این فیلم‌ها برای4 رنگ آبی (Cyne)، قرمز (Magenta)، زرد (Yellow) و مشکی (Black) که همان CMYK است، توسط دستگاه Image Setter تهیه می‌شود.

پس از آن، مرحله تهیه زینک است که با نوردهی به فیلم‌ها بر روی صفحات آلمینیومی و سپس ظهور آن تهیه می‌شود و برای هر فیلم، یک زینک به ‌دست می‌آید که در نهایت چهار زینک تهیه می‌گردد. کم‌کم و با پیشرفت تکنولوژی، مرحله تهیه فیلم در دستگاه‌های Plate Setter حذف شدند و فایل ارسالی به لیتوگرافی، مستقیما بر روی پلیت یا زینک، خروجی گرفته می‌شود که این سیستم، صرفه‌جویی در زمان و هزینه را فراهم آورده است.

در مرحله بعد، زینک‌ها به چاپخانه فرستاده می‌شود. ابتدا قسمت‌هایی از زینک را که نقش ندارد توسط غلتکی مرطوب می‌کنند، سپس مرکب توسط غلتک دیگری روی زینک مالیده می‌شود و چون مرکب چرب است روی قسمت‌های مرطوب نمی‌نشیند و تنها روی بخش‌های نقش‌دار که رطوبت ندارد می‌نشیند. به‌طور کلی یک ماشین معمولی چاپ دارای 3 استوانه است. زینک را به دور استوانه اولی می‌پیچند، طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم برمی‌گردد و کاغذ سفید که به دور استوانه سوم پیچیده شده، مطالب را هم‌زمان از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم می‌گیرد. سرعت ماشین‌های چاپ افست بسیار بالاست. زینک‌ها در عملیات چاپ افست به‌طور معمول تا تیراژ 50000 نسخه را به‌خوبی انجام می‌دهند. چاپ افست را از انواع مسطح می‌نامند، زیرا رابط آن (زینک) برجستگی و فرورفتگی ندارد.

انواع خدمات چاپ‌ معمول به‌ غیر از چاپ افست شامل هلیوگراور، فلکسو، سیلک اسکرین، تامپو، ترموگرافی، چاپ مخمل، چاپ پارچه، لترپرس، داغی، ایچینگ و پوشش UV است، که سفارش‌دهنده براساس شاخصه‌های مختلف یکی و یا چند نوع از خدمات چاپ مورد نظر را در کنار یکدیگر برای عرضه محصول خود در بازار مصرفی انتخاب می‌کند. جنس عامل چاپ شونده، کیفیت، تعداد تیراژ و هزینه‌ از عواملی هستند که در انتخاب نوع خدمات چاپ تأثیرگذار است. از دیگر خدمات چاپ می‌توان به چاپ دیجیتال اشاره کرد که برای تعداد پایین تیراژ (زیر 1۰۰۰ عدد) انجام می‌شود. خدمات چاپ تنها در این مرحله به اتمام نمی‌رسد، بلکه پس از این مرحله نوبت به خدمات پس از چاپ می‌رسد که شامل انواع روکش، برجسته سازی، طلاکوبی، صحافی و ... است.

آساگرافیک ضمن همکاری نزدیک و چندین ساله با تعدادی از بهترین چاپخانه‌های تهران، شرایطی را فراهم آورده تا طرح‌های آماده چاپ خود را با بروزترین ماشین‌های چاپ افست موجود در ایران و به بهترین صورت ممکن اجرا نماید و با نظارت دقیق در تمام مراحل پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ، کارهای چاپی ممتازی را به مشتریانش ارائه دهد.

 

برای آگاهی از تعرفه قیمت‌های خدمات چاپ با ما تماس بگیرید.

کلمات کلیدی: چاپ افست | خدمات چاپ | چاپخانه
Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
Instagram